Tradycje górnicze są bardzo stare i bogate. Strona ta poświęcona jest jednemu z elementów tych tradycji górniczych jakimi są niewątpliwie Spotkania Gwarków, czyli tak zwane Karczmy piwne. Spotkania te, zwane również Zebraniami podlegają swoim regułom i powinny być dobrze zorganizowane. Dzisiaj, oczywiście, głównym ich celem jest wspólna zabawa Starych i Młodych Strzech podzielonych na tak zwane Tablice Piwne. W miłej i przyjaznej atmosferze śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, przeplatane humorem, satyrą i żartem. Niekiedy, jeśli spotkanie odbywa się w mniejszym mniej oficjalnym gronie, przybiera ono formę biesiady piwnej i wtedy pomijane są niektóre jego składniki jak np. skok przez skórę.

Opierając się na wieloletnich doświadczeniach związanych z podtrzymywaniem tradycji wspólnego śpiewania, zabawy i biesiadowania proponujemy Państwu programy w następujących konwencjach:

Karczma Piwna z Prezesem Marianem Wójcikiem

To duża dawka humoru - śląskie i góralskie dowcipy. Atutami są doświadczenie i doskonały kontakt z publicznością, która aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie. Karczma prowadzona z kontrapunktami: Masorz kontrapunkt ławy lewej i kontrapunktem ławy prawej - Szalony Łoś i zespołem akompaniującym na żywo tj. instrument klawiszowy.

Karczma w tym wykonaniu to 4 godziny dobrej zabawy w towarzystwie gwarków. Możliwość powrotu do tradycji czyli "Pochód lisów", "Skok przez skórę", "Chrzest fuksów".

Prezes Karczmy Grzegorz Stasiak

+ zespół akompaniujący Śląskie Elwry – przezabawny instruktor nauki jazdy (Nauka Jazdy – TVN) w towarzystwie grającego i śpiewającego 4 – osobowego zespołu muzycznego. Jest to znana postać zajmująca się od lat prowadzeniem Karczm Piwnych. Ojciec Chrzestny wielu fuksów. prawdziwa męska zabawa dla twardzieli.

Karczma Piwna z Prezesem Krzysztofem Zarembą

Zabawa prowadzona w nieco inny sposób. Prezes wybiera Kontrapunktów i ich pomocników wśród gwarków tzw. Halabardników.

A potem to co zwykle, czyli powitanie gości, modlitwy, zaprzysiężenia kontrapunktów, asystentów i piwolejów, wspólny biesiadny śpiew, humor, konkursy i wspaniała zabawa przez 3,5 godziny!

Zespół wykonujący muzykę w akcencie śląskim, dużo humoru, utwory biesiadne, skecze, konkursy, itd.

Karczma z Prezesem Czesławem Żemłą + 2 kontrapunktów + kantor + zespół akompaniujący.

Tradycyjna Karczma Piwna, którą prowadzi jako Prezes, ma w sobie dużo humoru, zawiera tradycyjne karczemne konkursy, jak również wiele wspólnego śpiewu biesiadnego ze śpiewnika. Kontrapunkci prowadzą rywalizację ław i uświetniają Karczmę przaśnym humorem i przeprowadzają na rozkaz Prezesa wszystkie konkursy i zabawy karczemne.

Karczma z Prezesem Tadeuszem Babiarzem, dwoma Kontrapunktami oraz zespołem muzycznym.

Program Karczmy wywodzi się z tradycji spotkań Gwarków, której cała brać górnicza była podzielona na dwie rywalizujące ze sobą ławy.

Picie piwa na znak szpady Prezesa, śpiewanie piosenek biesiadnych, uczestniczenie w grach i konkursach, jak również poddawanie się karze w tzw. "klatce" lub "zasraniu piwnym" tworzy 3 godziny wspólnej zabawy w męskim towarzystwie. "Szefem" jest Prezes Karczmy Nadsztygar Górniczy Tadeusz Babiarz, który ma pieczę nad całością programu, wzywa Gwarków do śpiewu i zarządza picie piwa.

Prezes Karczmy Ryszard Piszczelok + 2 kontrapunktów wraz z zespołem akompaniującym.

Sześcioosobowy zespół prezentujący program kabaretowo - satyryczny o akcencie śląskim. Całość wiązana jest skeczami i dowcipami. Gwarantuje wysoki poziom artystyczny oraz 3 godzinną zabawę przy piwie. Prezes Karczmy i Kontrapunkci zapewnią zabawy, takie jak: zaprzysiężenie, wybór służb porządkowych, chrzest piwny, konkursy itp. Całość uzupełniona jest akompaniamentem zespołu. Karczma w tym wykonaniu to dużo wspólnego biesiadnego śpiewania i zabawy.

Karczma Piwna z Romusiem Piwnym

+ 2 kontrapunktów, kantorem oraz akompaniamentem.

Zespół prowadzony przez Prezesa Karczmy, czyli Romusia Piwnego, znanego wodzireja i prezesa prowadzącego wiele biesiad i karczm piwnych. Towarzyszy mu dwóch kontrapunktów oraz zespół muzyczny. Program zawiera piosenki biesiadne ze śpiewnika, humor, konkursy oraz dużo wspólnej zabawy.

Karczma Piwna z kabaretem RAK

Prezes Krzysztof Hanke + 2 Kontrapunktów + zespół muzyczny.

Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek. Znani z telewizyjnych kabaretonów, śpiewający swoje utwory a także znane piosenki biesiadne. Program zawiera dużo biesiadnego humoru, skeczy i przypowiastek oraz ogólnie znane piosenki biesiadne.